Yavru Köpek Bakımı

Makale Okuyucu Puanı:  Yorum Sayısı: 0
Yavru Köpek Bakımı

Merhaba Evcil dostu,

Hayvanlar oyuncak değildir. Bakamıycağınızı Düşündüğünüz Hayvanı sahiplenmeyiz.

Bu ufak canlılar kendi karakterilerine göre ve ihtiyaçlarıyla doğru beslenmelidirler.

Bunun için yapmanız gerekenlerin en başlıcası ona kendi masanızdan kesinlikle yemek vermemelisiniz. ne kadar ona lezzetli gelsede evcil dostunuza iylik yerine kötülük yapmış olursunuz. bunun yerine Evcil dostunuzun ihtiyacı olan beslenme için bir profosyonelden yardım alabilir veya seçimi kendinizde yapabilirsiniz.

Tüm markadaki köpek mamalarının Ambalajlarında  köpeklerin, ırkı ,yaşı,kilosuna göre hazırlanmış tavsiye edilen en uygun bakım şekli yazılmaktadır.

yavru köpeğinizin bakımı bir bebekten farkı yoktur. bunun için en düzenli beslenme şekli günde 5-6 defa ufak porsiyonlarla verilmelidir. yetişkin köpeklerin  mama tüketimi günlük 2-3 defa yeterli olucaktır. köpeğiniz özel eğitim alıyorsa veya gününü çok aktif geçiriyorsa buna göre  mama gramajı arttırılabilir.

Yıkama sıklığı  tüy yapısı ve uzunluğuna bağlıdır. köpekleri çok sık yıkamak onlara zarar verir. cildini kurutur ve egzama oluşabilir. ( yavru köpeklerin en az 3 Aşısı yapılmadan  yıkamayın.( yıkanma ihtiyacı için yavru köpek için pudra şeklinde kuru şampuan kullanın.) bu işlemlerin sonunda Evcil dostunuzu ödüllendirmeyide ihmal etmeyin. Tırnak kesimi için köpeklere özel her pet shoplarda çok uygun fiyata bulabilceğiniz tırnak makasları bulunmaktadır. Tırnak kesimi çok hafif olmalı, bulgur tanesi kadar sivri kısımları kesmeniz yeterli olucaktır. Kulak temizliği ve bakımı için bizim kullandığımız kulak temizleme çubuklarınıda kullanabilirsiniz.

Diş Temizliği haftada en az bir defa olmalıdır. bunun için özel diş fırçası veya çocuk diş fırçası kullanabilirsiniz. göz kenarlarının temizliğide unutulmamalıdır temiz bir pamuk ile göz temizleme losyonları veya benim özel tavsiyem ılık Çayın demiylede silebilirsiniz.

Ailenize yeni bir üye katıldı,

Evcil dostunuzu doğru bir şekilde eğitip  ve evinizin kurallarını ona öğretebilmek  sizin elinizde.

çok yavru iken  ondan gözünüzü ayırmamalısınız. küçük çocuklarla veya tamamen yanlız evde bırakmamalısınız. yavru köpeğinize dudaklarınızı yalamasına izin vermeyin. henüz küçük iken merdivenlere inip çıkmasına izin vermeyin.

zamanla Evcil dostunuz size ev içerisinde farklı nesneler  getirmeye başlıycaktır. ( terlik, ayakkabı,vs.vs ) ona kızmamalısınız ve ağzından almaya çalışmayın. Tam tersi ona aferin demeli  ve ödüllendirmelisiniz. yeni ayakkabı ve terliklerinizede dikkat etmenizi öneririm:))  yavruluk dönemlerinde diş kaşıntısı olucağı için kemirmesi için ona doğal yavru köpek kemikleri alın.

Nerde uyumalı; Bu tamamen sizin seçiminiz belirliyceğiniz en uygun yeri ona ayırın. kesinlikle yanınızda yatmasına izin vermeyin. Daha sonra ilerki zamanlarda bununla ilgili sorunlar yaşarsınız.

sizin yemek saatlerinizde yavru köpeğinizi farklı bir odaya koyunuz. eğerki bunu yapmazsanız kesinlikle sizden dilenicektir:)) Tabiki sizde kıyamıyıp ona sizin yemeklerinizden vericeksiniz.   

ev yemekleri yavru dostunuza çok lezzetli gelicektir ama onun için hiç sağlıkllı değiller. unutmayın ev yemeğine alışırsa, hem sağlık sorunları çekicek ve evde siz yemek yerken herdefasında ağlanıcak ve sizi her zaman rahatsız edicektir.

Evcil dostunuza cezayı sadece suç üstü yakaladığınız zaman veriniz.

Her dışarı çıkışından sonra patilerini silin zamanla o bu prosüdüre alışacak  kendisi kapının önünde patilerinin silinmesini bekliycektir.

Minik dostunuzun tuvalet ihtiyacı ilk 3 aşısı bitene kadar. Ev içerisinde banyo,balkon vs.vs yer ayırmanız gerekicek. ( bunun için tuvalet eğitim spreyi edinin. ) 4 Aylıktan sonra her seferinde yemeklerden 5 veya 10 dakika sonra tuvalet için dışarı çıkartınız, zamanla görüceksinizki siz unutsanızda o size tuvalet ihtiyacını  kendi ekseni etrafında kapınızın önünde daireler çizerek dönüp hatırlatacaktır.

çok önemli kural unutmayınızki evde minik dostunuz çok uslu olabilir fakat sokakta davranışları değişebilir. dışarıda bir sürü sesler,kokular başka  hayvanlar var.Tabiki doğal olarak tavrı değişebilir. ( kesinlikle tasmasız dışarı çıkarmayınız)

yeni evcil dostunuzla mutlu sağlıklı yıllara :)

www.mamaservis.com

Yorumlar

Yorum Yaz